Soru Sorma Alanı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mustafa ULUSOY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.


  1. Ongun hanım sorunuza anladığım kadarıyla yanıt vermeye çalışacağım.
    Alt yükleniciler hem asıl işverene karşı sorumludur hem de kendi çalışanlarına karşın.
    Alt yükleniciler ister İSGB kursun isterse de bu hizmeti dışarıdan OSGB den alsın, hizmet alma, risk değerlendirmesi yapma,v.b. yükümlülükleri vardır. Eğer arzu ederse Asıl işverenin hizmet aldığı birimden de hizmet alabilir bağımsız da hareket edebilir.



     
  2. ongun

    ongun TÜİSAG Üyesi



    Bilginiz için çok teşekkür ederim peki bu konu hakkında yönetmelikte bulunan veya değiştirilmiş bir madde bulunmakta mıdır? ve tehlikeli grupta yer alan bir firmanın (taşeron firmasıda var) iş güvenliği ve sağlığı hakkında zorunlulukları nelerdir?



     
  3. Bu konu ile ilgili değil sadece ama yeni çıkan yönetmelikler var ve de yürürlükten kaldırılan yönetmelikler. Takibinde fayda görüyorum.
    6331 sayılı İSG yasası içerisinde alt iş veren ve asıl işveren ilişkisi çok net tarif edilmiştir.
    Bunun dışında; ilişkiyi bir kenara bırakacak olur isek, taşeron veya alt işveren tanımı ne olursa olsun, sonuçta alt işveren de bir işverendir. Dolayısıyla 6331 sayılı İSG yasasına ve bağlı yönetmeliklerine göre, işverenlere ait tüm yükümlülükler onlar için de aynı ve geçerlidir.

    NOT: Tekrar tekrar yazmak zorunda kaldığım için de lütfen beni bağışlayınız. Teşekkürlerin, mesajın sağ alt köşesinde bulunan kırmızı ile vurgulu "Teşekkür et" butonu ile yapılmasını cevap mesajı içerisinde yazılmamasının bir forum kuralımız olduğunu hatırlatmak isterim. Her ne kadar, şahsıma yapılmış olsa bile

     
    turgut kayalar ve ongun bu yazıya teşekkür etti.
  4. ongun

    ongun TÜİSAG Üyesi

    Eğer bilginiz varsa hangi maddelerde açıklandığını öğrenebilirmiyim ?



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. 6331 sayılı yasanın 22. maddesi ile Alt işveren Yönetmeliği'ni (2008) incelemenizde fayda var bence.
    Bu kısım sadece ilişki ile alakalı.
    Ancak esas olan işverenler için geçerli olan tüm yükümlülükler ve mevzuatın tamamıdır.

     
    turgut kayalar ve ongun bu yazıya teşekkür etti.
  6. ongun

    ongun TÜİSAG Üyesi

    22. madde Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu işyerlerindeki yükümlülükleri açıklamış peki ellinin altındaki çalışan sayısı için böyle bir madde mevcutmudur.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  7. Ongun hanım, oradaki 50 üzeri sadece kurulla ilgili olan kısım.
    50nin altındaki işletmeler için, şu an yürürlükte olan ne kadar mevzuat varsa tamamı geçerlidir.
    Alt işveren için ilişkiye bakmak ayrı bir şey, alt işverenin de sonuçta bir işveren olarak yükümlülüklerini sorgulamak ayrı bir şey.
    Eğer temelde öğrenmek istediğiniz şeyi direkt ve net olarak yazabilirseniz bilgilerim dahilinde ben ve arkadaşlarım size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

     
    turgut kayalar ve ongun bu yazıya teşekkür etti.
  8. faysal

    faysal TÜİSAG Üyesi

    tehlıkelı sınıf işyeri çalışan 77 kişi iş guvenliği uzmanı çalıştırması zorunlu mu ıptal olan yasada bununla ilgili herhangı bır hukum war mı

     
  9. Adalı54

    Adalı54 TÜİSAG Üyesi

    50 ve üzeri işçi çalıştıran tüm işyerleri için İSG uzmanı çalıştırmak zorunludur.

     
  10. Ayşe Bekoğlu

    Ayşe Bekoğlu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

    açık devre su soğutucusu, nedir, ne için kullanılır, ne gibi tehlikelere dikkat edilmelidir bilgisi olan var mı arkadaşlar?

     
  11. shakan2351

    shakan2351 TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar işyeri hekiminin işe giriş muayenesi, periyodik muayene, portör muayenesi yapma yetkisi var mıdır? bu yetki tehlike sınıfları açısından değişiklik gösterir mi? bireysel hekim ve OSGB hizmetinde durum değişiyor mu?

     
  12. işyeri hekimi sadece rapor verebilir, tetkik yapması veya zorunluğu yoktur.
    Bu yetki için de tehlike sınıfı farkı da yoktur.
    Ancak, iş yeri hekimin görevlendirilmesinin zorunlu olmasından itibaren, mezkur raporları ancak iş yeri hekimi verebilir.
    Tetkikler uygun olan her yerde yapılabilir

     
    shakan2351 bu yazıya teşekkür etti.
  13. shakan2351

    shakan2351 TÜİSAG Üyesi

    tehlike sınıflarına göre çalışanların periyodik muayene süresi ve dayanak yönetmelik ya da yasasını bilen var mı?

     
  14. imsiyat

    imsiyat TÜİSAG Üyesi


    bu konuda bende bir soru sormak istiyorum .

    Bakanlık bize net bir yönetmelik yada tüm konularda net bir bilgi yada değer vermiyor şimdi ben risk analizi yaptım bir konu hakkında görüşümü bildirdim işveren yapmak zorunda diye birşey var mı ( ki risklerin hepsi yönetmelik yada yasalarda mevcut değil ) ? Ben şimdi adama tavsiyede bulunacağım ama bir iş kazası olunca bize YAPTIRIM mı uygulanacak ?

    çalışan gidip benim risk analizini okuyup orada olmayan birşey görüp kasıtlı onu yaparak kendine zarar verdi diyelim ben şimdi ceza mı alacağım :D Hani öyle birşey varsa ben bırakayım bu işi gidip çalışan olarak başkasının risk analizinde açık arayayım :p

     
  15. Furkan Genç

    Furkan Genç TÜİSAG Üyesi

    Bide buradan soralım :)

    İSG Katip sitesinden kaç kişi ''0001'' hatası ile karşılaşıyor ve bunun nedenini tam olarak bilen ve bizi de bilgilendirecek biri var mı? Anlayamadığım 1 hafta geçmesine rağmen halen daha aynı hatayla karşılaşıyorum ister istemez insan tedirgin oluyor.

    Saygılarımla.

     
    Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  16. Bu konunun ilk mesajına bakmanızı öneririm Furkan bey

     
    HediyeBaydemir bu yazıya teşekkür etti.
  17. İSG-KATİP i kullanmanın iki yolu var arkadaşlar, birisi http://www.isgkatip.com/ adresinden girerek, diğeri dehttp://www.turkiye.gov.tr. adresinden e-devlet şifrenizle girerek işlemleri yapabilmeniz şeklinde.
    Ancak son günlerde sürekli güncelleme yapıldığından bazı arkadaşlarımız sistemsel sıkıntı yaşamaktadır. Eğer;
    http://www.isgkatip.com/
    adresine gidecek olursanız oradaki açıklamayı görebilirsiniz.
    Saygı ve sevgilerimle



     
    Furkan Genç bu yazıya teşekkür etti.
  18. HediyeBaydemir

    HediyeBaydemir TÜİSAG Üyesi

    merhaba, toprak tahlil laboratuvarı ve fabrikamızın diğer laboratuvarı için risk analizi yapmamız gerekiyor, bununla ilgili olarak doküman olan var mı?
    ikinci sorum isg tüzüğü ve diğer 3 tüzük kalktığına göre, risk değerlendirmesi yaparken önemli sayısal değerlere hangi mevzuattan ulaşacağız. tüzük uzun ve kapsamlıydı. eski risk değerlendirmelerimizin çoğu tüzüğe dayandırılmıştı. şimdi nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

     
    semra ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
  19. OGÜN.

    OGÜN. TÜİSAG Üyesi

    Risk değerlendirmesi yaparken aklıma gelen bir şey; yorumlarınızı bekliyorum;
    Şimdi İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMEL
    İĞİ;
    Risk değerlendirmesinin yenilenmesi
    MADDE 12 (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.
    (2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.
    a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.
    b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.
    c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.
    ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.
    d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.
    e) Çalışma ortamıölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.
    f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.

    demektedir.

    Risk değerlendirmemize;'' Tehlike olarak=risk değerlendirmesinin yenilenmemesi; Risk olarak ta; risk analizinin iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğinde belirtilen durumlarda ve sürelerde yenilenmemesi sonucu yeni oluşan risklerin ön görülememsi sonucu iş kazası gerçekleşmesi.''
    yazabilir miyiz. yoksa çok mu saçma olur???

     
    Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
  20. uzmannn

    uzmannn TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar benim bir sorum olacak, yanımızdaki fabrikanın bacasından çıkan duman fabrika içerisine girip duman dedektörlerimizi devreye sokmaktadır. Aslında bir açıdan iyi küçük bir tatbikat yapmış oluyoruz :) Ama bu bir kaç defa yaşandı. Yan fabrikaya ne gibi yaptırım uygulayabilirim. Yasal olarak nasıl bir hakkım vardır ve yazılı olarak varsa nerede geçer?

     
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica