Osgb'de C Sınıfı Uzman Maaşı

uzman_26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar konu teknik eleman, mühendis teknik öğretmen ,fizikçi vs meselesi değil işini düzgün hakkıyla yapan hangi ünvanla yola çıkış olursa olsun ona helal olsun...Allah yolunu kazancını açık etsin ..nice mühendisler var hala pratiğe geçememiş ezberden çalışmaya çalışan sonra gidip isg uzmanı olan ,nice ustabaşı var inanın b sınıfı uzmanı cebinden çıkarır bu iş görebilene,akıl yürütebilene kolayına kaçmayana ala..
sözlerim ortayadır kimse üstüne alınmasın,benim amacım burada piyasada kendimizi hakkımızı ezdirmemek belki feyz alınarak düşük ücretlere tav olunmaması gerektiğinin vurgulanması
herkese hayırlı işler güçler:)

ceyhan27

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mehmet ÖZKAN,
Bakanlık İSG Uzmanlığı Belgesi için kanunda bir adlandırma yapmış ve bu belgeyi tüm mühendisler ile teknik eleman olarak adlandırdığı Fizik, Kimya ve Teknik Öğretmenlere hak sağlamış... Bana göre bir isimlendirme hatası yapılmış. (Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım) Zira Fizik ve Kimya Lisans bölümü de 4 yıl eğitim alıyor, mühendislikler de aynı şekilde. Bilindiği gibi yüksekokul mezunu olanlar 2 yıl eğitim alırlar ve eğer aldıkları eğitim teknik eğitim ise onlara TEKNİSYEN ünvanı verilir. Teknik Eleman ile teknisyen'in kelime anlamı aynıdır. (Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var.

Mühendis'in tanımını yapacak olursak; mühendis kelimesini mü - hendis kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Hendese arapçada matematiğin şekil bilgisi anlamındadır. Mühendese zamanla Mühendisûn ve mühendis olmuştur. Şekil bilgisi bilen kişiler geometri bilir ve bu bilgiyiyi işlerinde tatbik eder. Mü kelimesi de yapan eden anlamına gelmesi için kelimelerin başına konur.

İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı yol, köprü, bina gibi bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya, biyoloji, elektrik, elekronik gibi fen; uçak, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimse.

Hocam gerçekten yürekten tebrik ederim bir fizik mezunu olarak...
Elindeki doneleri arttırmak için eklemek istiyorum, siz fizik mezunusunuz mühendislikle ne alakanız var diyen insanların arasında 750 kişi çalışanı olan bir fabrikanın enerji müdürlüğünü yaptım ve 3345 kw'lık bir enerji santrali kurdum. Şuan da fabrika kendi elektriğini kendisi üretiyor.
Hayatımın hiçbir evresinde iş kaygısı yaşamadım neden mi????
lisans bitttikten sonra fizik mühendisliği nükleer fizik anabilimdalında yüksek lisans yapıyorum, autocad , delta otomasyon, upper-intermadiate ingilizce öğreniyorum...
Gerçekten komiğime giden şey;
Fotoelektrik olayı Albert Einstein'in bulması bu olayla alakalı şuan da güneş panellerinin kullanılması ve çok revaçta olan bir meslek. ne hikmetse bütün mühendis arkadaşlarımız elektrik müh. ve makina müh. arkadaslarımızın siz fizikçisiniz güneş panelleriyle ne işiniz var demeleri.. Gerçekten gülüyorum=))
Ben makina veya elektrik mühendisi bu işi yapmasın demiyorum fizikçilere sizin işiniz değil demesinler...
Bu arada tek sitemim böyle düşünen mühendis arkadaşlarıma değil yan gelip yatan iş bulamıyorum diyen fizikçi arkadaşlarıma lütfen kendinizi geliştirin. Özellikle "ENERJİ" alanında ÇÜNKÜ BU ALAN HERKEZDEN ÖNCE SİZİN BULDUĞUNUZ VE KİMSEYE DE VERMEMENİZ GEREKEN BİR ALAN!!!

Daha kısa açıklanacak olursa Teknik Uzman'a Mühendis denir. Teknisyenler (2 yıl eğitim almış olan) Teknik Uzman'a bağlı olarak (4 yıllık eğitim almış olan) çalışırlar. Fizik ve Kimya Lisans Bölümünde okuyanlar da kendi branşlarının Mühendisliğindeki teknik derslerin pek çoğu ortak derslerdir. Şimdi birine Teknik Uzman statüsünde olurken diğerine Teknik Eleman demek yanlış olur kanaatindeyim.
Tekrar başa döneyim. Kimya ve Fizik Lisans Mezunu olanların bu durumda Teknisyenler ile aynı kategoride gösterilmesi bence yanlış. Tıpkı 4 yıllık fakülte mezunlarının askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi ama teknisyenlerin yedek subay olarak yapamaması gibi...
İlerleyen zaman içerisinde gerekli argümanları toplayıp bir de bu hususta meslektaşlarımla bir kamuoyu oluşturarak gereken girişimi yapmak ve bana göre bir tanımlama hatası olan bu yanlışlığın düzeltilmesi için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Şimdi ise asıl konuya gelelim.

Yukarıda aynen şöyle demişsin "o yüksek ücetleri adamlar mühendislik mezununa veriyor.teknik elemanlara değil(fizik kimya ve teknik öğretmen mezunlarına vermezler o paraları)bir taşta iki kuş misali işletmelerinde hem mühendis hemde isg uzmanı bulunduruyor 1500 tl den iki iş için 3000 tl veriyor.ama teknik elemanı ne diye alacak sadece uzman olarak..."

Yaptığın yorumdan özel sektörde çok fazla iş tecrüben olmadığını düşünüyorum. Zira yorumundan Fizik ya da Kimya mezunlarının Mühendislerden farklı bir kategori olduğunu vurguluyorsun ve az önce kanunu hazırlayıp adlandırmayı yapanların yaptığı hatayı yapıyorsun (bana göre). [Bu arada ben de Mezitli'de ikamet ediyorum] Sana ciddi boyutlarda üretim yapan pek çok fabrikada küçümsediğin Fizik ya da Kimya Lisans mezunu müdür ya da üst düzey yönetici pozisyonunda olan yerleri Adana ve Mersin'de sayabilirim...
Ama Fizik ve Kimya bölümü mezununun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeyen bir işveren tabi ki işte o zaman yorumundaki gibi değerlendirir.

Eğiticiliğe gelince, tabi ki Pedagojik Formasyon sahibi olanların iletişim avantajı gözardı edilemez ama bu her teknik öğretmen de bu işi çok iyi yapar anlamına gelmez. Zira pek çok öğretmen bilirim daha 2 kelimeyi biraraya getirmesini bilmezler ama nasıl öğretmenlik yaparlar orasına hala akıl sır erdirememişimdir... (Eşim öğretmen olduğu için Milli Eğitim camiasıyla iç içe durumdayım.)

Yazdıklarımla seni rencide etmek istemedim, yanlış anlaşılmamayı umarım.
Selamlar...

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben aynı zamanda işverenim. Istanbul'daki işyerime yemek + temizlik işi için ilkokul mezunu 1000 TL net maas + yol parası + sgk'ya eleman zor buldum. Gorusmede bu maası beğenmeyip gidenler oldu. 1 gunluk ev temizliğine de 100 TL'ya geliyorlar, yemek ve yol parası hariç. Daha fazla ornek vermeye gerek yok sanırım.
sevgili Grizabella, bende İstanbulda büyük şirketlerde hizmet veriyorum, İK departmanları ile iç içeyim ve vasıfsız işçilere verilen fiyatları piyasayı çok iyi biliyorum. bahsettiğiniz şartlarda o iş kapış kapış gider. Asgari ücret+SGK+SErvis+Yemek ilanına (mart 3) 26 günde 228 başvuru oldu, 12 kişi işe başlatıldı. Gerisine olumsuz yanıt verilmek zorunda kalındı. Diğer bir firmada 800TL maaş+ mesai veriliyor ve işçi sıkıntısı yaşamıyorlar.
Bahsettiğiniz pozisyon biraz vasıflı bir pozisyon olabilir. Aşcılar biraz daha iyi maaş alır mesela. Profesyonel bir aşçı ise çok daha iyi maaşlar alır.

(tüm arkadaşlara hitaben: )
Açıkcası maaş mezvunu konuşmayı hiç sevmemekle birlikte, İstanbul Avrupa yakası için vasıfsız işçi maaş skalasının asgari ücret veya 800-850 TL aralığında olduğunu, anket çalışmalarına kadar iyi biliyorum. Büyük firmaların, ücret skalası belirleme çalışmalarını gördüm-duydum-katıldım.
Asya yakasını ise bilmiyorum. Belkide Asya için söylüyorsunuzdur. Asyada nufus daha az, sanayi daha çok olduğu için bu şekilde fiyatlar olabilir. Asya yakası hakkında bilgim yok.
Ayrıca çerkezköy gibi istanbula uzak yerlerde de ücretler 1000-1200 TL aralığına çıkıyor hatta geçiyor.
1 günlük temizlik ücreti konusunda ise haklısınız 100 TL. Ancak 100 TL ücret ile bile çok iyi bir temizlik elde edemiyorsunuz bazen. kendiniz tekrar yapmak zorunda kalıyorsunuz.
Yinede uzman maaşlarının bu kadar açık şekilde konuşulması beni rahatsız ediyor. Kaliteli hizmet eden istediği maaşı birgün elbet alacaktır sevgili arkadaşlar, maaş konusuna canınızı sıkmayın.

C

civiluzman

Guest
OSGB'lerde çalışmayın osgblerin elini güçlendirmeyin arkadaşlar ya bireysel çalışın ya da sabit bir fabrikada tam zamanlı çalışın osgb verimli çalışmak mümkün değil. OSGB' 1250 tl teklif etmiş dalgamı geçiosunuz 1250 tlye biz kaynakçı çalıştırıyoruz fabrika da en kötü ihtimalle 2500 tl net ile başlayın.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sevgili Grizabella, bende İstanbulda büyük şirketlerde hizmet veriyorum, İK departmanları ile iç içeyim ve vasıfsız işçilere verilen fiyatları piyasayı çok iyi biliyorum. bahsettiğiniz şartlarda o iş kapış kapış gider. Asgari ücret+SGK+SErvis+Yemek ilanına (mart 3) 26 günde 228 başvuru oldu, 12 kişi işe başlatıldı. Gerisine olumsuz yanıt verilmek zorunda kalındı. Diğer bir firmada 800TL maaş+ mesai veriliyor ve işçi sıkıntısı yaşamıyorlar.
Bahsettiğiniz pozisyon biraz vasıflı bir pozisyon olabilir. Aşcılar biraz daha iyi maaş alır mesela. Profesyonel bir aşçı ise çok daha iyi maaşlar alır.

(tüm arkadaşlara hitaben: )
Açıkcası maaş mezvunu konuşmayı hiç sevmemekle birlikte, İstanbul Avrupa yakası için vasıfsız işçi maaş skalasının asgari ücret veya 800-850 TL aralığında olduğunu, anket çalışmalarına kadar iyi biliyorum. Büyük firmaların, ücret skalası belirleme çalışmalarını gördüm-duydum-katıldım.
Asya yakasını ise bilmiyorum. Belkide Asya için söylüyorsunuzdur. Asyada nufus daha az, sanayi daha çok olduğu için bu şekilde fiyatlar olabilir. Asya yakası hakkında bilgim yok.
Ayrıca çerkezköy gibi istanbula uzak yerlerde de ücretler 1000-1200 TL aralığına çıkıyor hatta geçiyor.
1 günlük temizlik ücreti konusunda ise haklısınız 100 TL. Ancak 100 TL ücret ile bile çok iyi bir temizlik elde edemiyorsunuz bazen. kendiniz tekrar yapmak zorunda kalıyorsunuz.
Yinede uzman maaşlarının bu kadar açık şekilde konuşulması beni rahatsız ediyor. Kaliteli hizmet eden istediği maaşı birgün elbet alacaktır sevgili arkadaşlar, maaş konusuna canınızı sıkmayın.
valla hocam döne döne 1000 liraya çağrı merkezleri güvenlik şirketleri adam arıyo bulamıyolar kimse haklı olarak beğenmiyo o parayı anca çok paraya sıkışık olanlar öğrenciler filan çalışıyo o paralara ve aşırı sirkülasyon var işe giren 3 ay çalışıp o paralara yapılmaz diyip bırakıyor.isg uzmanlarının biraraya gelip osgb açması mantıklı gibi geliyo bana.allah aşkına sene 2013 bu devirde istanbul gibi yerde adım atsan para 800 maaşla bırak lüksü karnını doyuramazsın

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Arkadaşım siz yola mühendis olacağım diyerek çıkmışınız o beğenmeyip küçüsediğiniz teknik elemenlar isg uzmanı olarak çıkmış yola ve 2 yıl boyunca uzmanlığın her türlü dersini görmüş ve işe hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim.

Ali KOKSAL Kardeşim,
Kimseyi küçümsediğim yok. Ama sen küçümsenmiş olarak algılamışsın..!! 2 yıl eğitim alan kişiyle 4 yıl eğitim alan kişi aynı kategoride olmaz, olamaz. Bu dünyanın her yerinde böyledir.
Konuyu tekrar başından okursan Mehmet'in yanlış ifadesine açıklamalı cevap yazdım. Ama belli ki sana dokunmuş!! ve küçümsenmişsin gibi sitemkar bir cevap yazmışsın!! Hiç gerek yoktu, yazımı dikkatle okusaydın bana bu şekilde cevap vermezdin. Mehmet'e cevaben yazmış olduğum yazının 4. satırında "(Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım)" şeklinde bir açıklama da yapmışım üstelik. Buna rağmen sanki aksini iddia etmişim gibi bir tavırla sitemkar cevap yazmışsın...

Ama bak sen kendi kendini açıkça küçümsetmişsin.
Neden mi ? Sen diyorsun ki: (Burada komplekse girdiğin açıkça ortada)"Biz 2 yılda İSG'nin her türlü dersini görmüşüz ve iş hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim" diyorsun.

Doğrudur, söyleyemeyecek hale getirdin.
Peki o zaman, o lafına bunu söylemek zorunda bıraktırdın ...
Sizin 2 yılda görüp öğrendiğinizi biz 15 günde öğreniyoruz. İşte aradaki fark bu.

Kimsenin almış olduğu eğitim kimseyi ilgilendirmez, hepimiz İSG sektöründeyiz, hepimiz bu sektörün içindeyiz...

Yine tekrar ediyorum, kimseyi hiç bir branşı küçümsemiyorum. Ancak 2 yıllık eğitim ile 4 yıllık eğitimi de kimse eşit kategoride değerlendirmemeli.
Selamlar.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Sevgili Fasih Bey;
Değerli yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim...
Yapmış olduğunuz tespitlerin bir kısmı çok doğru ve yerinde, özelliklede benim iş tecrübem hakkındaki tespitiniz çok etkileyici..adeta 12 den vurmuşsunuz, ama 2 yıllık MYO mezunları Tekniker meslek lisesi mezunları da Teknisyen diye unvanlandırılmaktadır.
Biz teknik öğretmenlerin de herhangi bir ünvanı bulunmamaktadır ki Teknik Öğretmenler bir dernek kurarak seslerini duyurmaya çalışmaktalar ve her fırsatta orda burda eylem yapmaktalar ,sırf unvanlarına kavuşabilsinler diye.
Mühendis gibi hesaplama yapıp tekniker gibi tezgah başında operatörlük yapabilmekteyiz ama halen bir unvanımız yok.
Mersin ve Adana'daki sanayiciler hakkında diğer yorumlarımı okumuş olsaydınız beni daha iyi anlardınız.Küçümseme olayına gelincede bundan Allaha sığınırım...doğum yerim mersindir ve halen burda ikamet etmekteyim.Mersin'de iş imkanı bulamadım bulduğum yerde de en fazla 1000 tl veriyorlar.
Garsonlar bile 50 tl yevmiye alıyor bu şehirde...bana bir çok yer sayabileceğinizden bahsetmişsiniz sizinle samimi bir dost arkadaş olsaydım Recep İvedik tiplemesiyle cevap verip SAY LAN! derdim ama şimdi size olan saygımdan bunu söylemiyorum.
benim mersin sanayicisi hakkında bir tabirim var onu söyleyeyim ''mersin sanayicisi ölü . ,mezar talancısıdır''ben cnc proğramcısı cad cam uzmanı tornacı frezeci olarak bu şehirde iş aradım verdikleri para asgari ücret bile değil.nerde benim emeğimin karşılığı şimdi...emeklilerin gayri meşhurcuların ve inşaatçıların şehri mersinden bu yüzden tiksindim.saygılarımı sevgilerimi sunarım

Mehmet ÖZKAN,
Mersin ve Adana'daki işverenler hakkındaki yorumlarının altına ben de imzamı atarım. Yerden göğe kadar haklısın.
Ancak sana vermiş olduğum cevap pek inandırıcı gelmemiş olsa gerek ki bana Recep İvedik gibi cevap vermeyi aklından geçirmişsin.
Peki o zaman; Akçimento, Trakya Cam, Kromsan, Anadolu Cam, Mey A.Ş., OPET, Soda Sanayi, Ak Gübre, Toros Gübre, İsken, Yörük Süt, Tate & Lyle, Coca Cola, Özmaya, Olmuksa, Tire Kutsan, Marsa, KEM, Enerjisa, Sasa, Mensa, Petrol Ofisi, Sunar Mısır, Özgür Atermit ... Bu fabrikalar ciddi boyutlarda üretim yapan fabrikalardır... Bunun gibi daha pek çok isim yazabilirim ama gerek yok.
Sen SAY demiştin ben de saydım. :)
Sana iş konusunda iyi şanslar ve başarılar diliyorum.
Selamlar.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest

Merhaba Ceyhan27,
Düşüncelerinize aynen katılıyorum zira dediğim gibi pek çok fabrikada Fizik ve Kimya Lisans bölümü üst düzey yöneticiler çalışmaktalar.
Fizik Lisans mezunu arkadaşların bu yazınızı okuyup kendilerine pay çıkarması gerekir. Özellikle de üzerine basa basa söylediğiniz Enerji sektörü sizler için çok iyi bir çalışma alanı. Sizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
Selamlar...

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mehmet ÖZKAN,
Mersin ve Adana'daki işverenler hakkındaki yorumlarının altına ben de imzamı atarım. Yerden göğe kadar haklısın.
Ancak sana vermiş olduğum cevap pek inandırıcı gelmemiş olsa gerek ki bana Recep İvedik gibi cevap vermeyi aklından geçirmişsin.
Peki o zaman; Akçimento, Trakya Cam, Kromsan, Anadolu Cam, Mey A.Ş., OPET, Soda Sanayi, Ak Gübre, Toros Gübre, İsken, Yörük Süt, Tate & Lyle, Coca Cola, Özmaya, Olmuksa, Tire Kutsan, Marsa, KEM, Enerjisa, Sasa, Mensa, Petrol Ofisi, Sunar Mısır, Özgür Atermit ... Bu fabrikalar ciddi boyutlarda üretim yapan fabrikalardır... Bunun gibi daha pek çok isim yazabilirim ama gerek yok.
Sen SAY demiştin ben de saydım. :)
Sana iş konusunda iyi şanslar ve başarılar diliyorum.
Selamlar.
Sevgili Fatih bey;
Bana bu iş yerlerini saydınız fakat burda şu kişi çalışıyor mezuniyet şu diyerek belirtmeniz gerekiyordu ama sizinle tartışmamın da bana veya size bir kazanımı yok en azından bu konu için...
Ama bana katılmış olmanızda bana hak verdiğinizi göstermektedir zaten csevgilerimi saygılarımı sunarım...
Ankarada kimsesi olmayan(Dayı,amca vs.):) Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ali KOKSAL Kardeşim,
Kimseyi küçümsediğim yok. Ama sen küçümsenmiş olarak algılamışsın..!! 2 yıl eğitim alan kişiyle 4 yıl eğitim alan kişi aynı kategoride olmaz, olamaz. Bu dünyanın her yerinde böyledir.
Konuyu tekrar başından okursan Mehmet'in yanlış ifadesine açıklamalı cevap yazdım. Ama belli ki sana dokunmuş!! ve küçümsenmişsin gibi sitemkar bir cevap yazmışsın!! Hiç gerek yoktu, yazımı dikkatle okusaydın bana bu şekilde cevap vermezdin. Mehmet'e cevaben yazmış olduğum yazının 4. satırında "(Baştan belirteyim kimseyi küçümsemek gibi bir düşüncem asla olamaz, her mesleğe saygı duyarım)" şeklinde bir açıklama da yapmışım üstelik. Buna rağmen sanki aksini iddia etmişim gibi bir tavırla sitemkar cevap yazmışsın...

Ama bak sen kendi kendini açıkça küçümsetmişsin.
Neden mi ? Sen diyorsun ki: (Burada komplekse girdiğin açıkça ortada)"Biz 2 yılda İSG'nin her türlü dersini görmüşüzve iş hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim" diyorsun.

Doğrudur, söyleyemeyecek hale getirdin.
Peki o zaman, o lafına bunu söylemek zorunda bıraktırdın ...
Sizin 2 yılda görüp öğrendiğinizi biz 15 günde öğreniyoruz. İşte aradaki fark bu.

Kimsenin almış olduğu eğitim kimseyi ilgilendirmez, hepimiz İSG sektöründeyiz, hepimiz bu sektörün içindeyiz...

Yine tekrar ediyorum, kimseyi hiç bir branşı küçümsemiyorum. Ancak 2 yıllık eğitim ile 4 yıllık eğitimi de kimse eşit kategoride değerlendirmemeli.
Selamlar.

17.fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları aşağıdakilerden hangisidir?
a) İşyeri hekimi b) İş güvenliği uzmanı
c) Teknik eleman d) İlkyardımcı

işte size ülkemde 2 yıllık ile 4 yıllığın aynı kefeye konmasına bir örnek

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Sevgili Fatih bey;
Bana bu iş yerlerini saydınız fakat burda şu kişi çalışıyor mezuniyet şu diyerek belirtmeniz gerekiyordu ama sizinle tartışmamın da bana veya size bir kazanımı yok en azından bu konu için...
Ama bana katılmış olmanızda bana hak verdiğinizi göstermektedir zaten csevgilerimi saygılarımı sunarım...
Ankarada kimsesi olmayan(Dayı,amca vs.):) Mehmet ÖZKAN

Mehmet ÖZKAN,
"Bana bu iş yerlerini saydınız fakat burda şu kişi çalışıyor mezuniyet şu diyerek belirtmeniz gerekiyordu ama sizinle tartışmamın da bana veya size bir kazanımı yok en azından bu konu için..." diyorsun, evet haklısın isimleri ve mesleklerini de belirtmem gerekirdi. (Hoş bilsen eline birşey geçmeyecek) Sana şu kadarını söyleyeyim, uzun bir süre Su Kimyasalları sektöründe çalışmamdan ötürü bu saydığım fabrikalara hemen her hafta gidip yetkililerle birebir muhatap olduğumdan haliyle mesleklerini de bilme imkanına sahip oldum. Demek istediğim ben gidip te birebir muhatap olduğum kimseler var diyorum ama sen belki de hiç gitmediğin bu fabrikalarda; hayır oralarda o kişiler yok demeye getiriyorsun!!!
Kimsenin kimseyi burada inandırmak gibi bir mecburiyeti yok... Herkes bildiği yolda devam eder.
Her neyse sana ve bana hiç bir katkısı olmayacak bir polemiğe girmenin de anlamı yok zaten.

Selamlar.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
17.fizik ve kimya bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olanlar ile teknik öğretmenler ve iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları aşağıdakilerden hangisidir?
a) İşyeri hekimi b) İş güvenliği uzmanı
c) Teknik eleman d) İlkyardımcı

işte size ülkemde 2 yıllık ile 4 yıllığın aynı kefeye konmasına bir örnek

Olmaması gereken bir örnek.
Peki bu soruyu ben sana sorayım. Sence aynı kefeye konması doğru mu?

Sana ilk yazmış olduğum cevapta (Mühendisliğin tanımını yaptığım) 2 yıllık ile 4 yıllığın niçin aynı kefeye konmaması gerektiğini yazmıştım. "(Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var."

Ama maalesef meşhur laf yine karşımıza çıktı: Burası Türkiye, burada olmaz diye bir şey yok....

enginkucuk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşım siz yola mühendis olacağım diyerek çıkmışınız o beğenmeyip küçüsediğiniz teknik elemenlar isg uzmanı olarak çıkmış yola ve 2 yıl boyunca uzmanlığın her türlü dersini görmüş ve işe hemen hazır ya siz? Daha fazla bir şey söylemeyeceğim.
Ali KÖKSAL arkadaşım yılların ezilmişliğini bastıracak bir sektör buldunuz ama,kendi sözlerinizle eziliyorsunuz hatırlatayım dedim.

TOLGA ARGIN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ARKADAŞLAR İSG UZMANLIĞI BİLİNDİĞİ GİBİ RİSKLİ BİR İŞ. YANİ ÖNCELİKLE İSG UZMANI OLARAK YAPTIĞIMIZ İŞİN SORUMLULUK YETKİ VE GENEL YASAL KURALLARI ADIMIZ GİBİ İYİ BİLMELİYİZ. MAAŞLAR KONUSUNA GELİRSEK 1750 - ÜST SINIRI OLMAYAN MAAŞ ARALIĞINDA DIR. YANİ KONUYA HAKİM 1 YILLIK DENEYİMİ OLAN İSG UZMANLARININ EDERİ 2500 - 3000 TL ARASI. BU OSGB FİRMALARI VE FABRİKALAR İÇİN GEÇERLİ BİR. FİYAT ARALIĞIDIR. AMA 1250 TL TEKLİF EDİPTE KABUL EDEN VE DAHA SONRA BİN PİŞMAN OLAN ARKADAŞLAR OLACAKTIR ARANIZDA. BU İŞ SORUMLULUK İSTEYEN İŞ ONA GÖRE EDER BİR FİYATTA ANLAŞMANIZI TAVSİYE EDERİM ..

Mehmet ÖZKAN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Olmaması gereken bir örnek.
Peki bu soruyu ben sana sorayım. Sence aynı kefeye konması doğru mu?

Sana ilk yazmış olduğum cevapta (Mühendisliğin tanımını yaptığım) 2 yıllık ile 4 yıllığın niçin aynı kefeye konmaması gerektiğini yazmıştım. "(Dedim ya bakanlık bana göre bir isimlendirme hatası yapmış). Şimdi 4 yıl eğitim al ama 2 yıl eğitim alan bir kişi ile aynı ünvanı paylaş!!! Hatanın büyüğü en baştan yapılmış... Bence burada Fizik ya da Kimya Lisans mezunu kişilerin aldığı eğitimin içeriğini tam olarak bilmeyen ve bu kanunun hazırlayan kimseler tarafından yapılmış ciddi bir hata var."

Ama maalesef meşhur laf yine karşımıza çıktı: Burası Türkiye, burada olmaz diye bir şey yok....
Bu ülkede dışardan okumak, açık öğretimden mezun olmak diye birşey var...
Fakülteyi kazanamayanlar MYO na gidiyor sonra 2 yılda açıktan okuyor oluyor 4 yıllık mezun.. e birde Ankara'da dayısı varsa ohhhh...polisler, adliyedeki memurlar vs.vs. devlete atıyolar kapağı.örnek kpss sınavında açığa çıkan kopya skandalları.yani bu ülkede şerefsiz olacaksın ki ekmek yiyebilesin.ben bu konuları tartışarak bi yere varamayacağımızı biliyorum vaktimizi de boşa harcamak istemiyorum emekli olabilirsem bol bol konuşurum zaten başbakan 3 çocuk diyor nedeni de t.c nüfüsu hızla yaşlanıyormuş ilerde nüfüs hızla azalacakmış nedeni 30 lu yaşlara gelmiş ama halen bir işe yerleştirilememiş gelecek kaygısı yaşayan gençler olabilirmi acaba?neyse allaha emanet olun

MURAT01

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bana osgb de kurucu teklifi geldi biri 3000 verdi biri 3500 ikisinide reddettim. Bütün işi ben bağlayacam adamın işi için uykularım kaçacak, risk analizleri yapacam, eğitim verecem, prosedür oluşturacam evrak oluşturacam. 6000 istedim vermediler olmaz dedim. ama işyeri hekimine en az 10000 vermeyi biliyolar. Peki bi işyeri hekimi iş bağlayabiliyo mu, mevzuatı biliyo mu? bütün işi biz yapıyoz sorumluluğu biz alıyoz ama paraya gelince yok
BENIM SOYLEYECEKLERİMİ YAZMISIN ADETA,BENIM FIKRIMDE HEKİMLERİN VE MÜHENDİSLERİN OLDUĞU GİBİ BIZ UZMANLARINDA BIR ODAYA BAĞLANMASI O ZAMAN BU FAİŞ PARA FARKLARI ORTADAN KALKAR,ÖRNEK OLARAK İŞYERİ HEKİMİ 2013 KİŞİ BAŞI ÜCRETİ 37.40 VS. . .

E

eda2

Guest
iki yıllık iş güvenliği mezunları çok düşük ücretlerle çalışacaktır. o zaman da onlar tercih edilecektir. bu bahsettiğiniz rakamların çok altında maaşlarla çalışmayı kabul edeceklerdir. neden 2 yıllık mezun kişilerle aynı ünvanı alıyoruz ki

ozcanyil

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
sayın meslektaşlarım,
banada en son teklif tehlikeli 77 kişinin çalıştığı bir işyerine 2,5 gün karşılığı 800 tl dir.Siz bu ücret karşılığında ne düşünürsünüz.20 gün oldu osgb ile sözleşme imzalayalı daha iş başı yapamadım anlaşamadık,bakalım hayırlısıdır diyorum

ayda 4 gün yada 10 gün yada 2,5 gün gitmenin ne farki varki ? düpedüz dolandırıcılık. o işyerinde senin gitmediğin geri kalan 27,5 gün boyunca olacak bütün kazalardan sen sorumlu olmiycakmısın?

ben her ay 20 gün gelip eğitim vercem desen ve ayda maaşım 6400 tl mi verin deseler vereceklermi ? size 800 lirayi paha biçerken referans noktaları çalıştığınız gün sayısı değil sizin orda aldığınız risktir. mehmet beye kesinlikle katılıyorum.

F

Fasih Fatih DEMİRTAŞ

Guest
Arkadaşlar konu teknik eleman, mühendis teknik öğretmen ,fizikçi vs meselesi değil işini düzgün hakkıyla yapan hangi ünvanla yola çıkış olursa olsun ona helal olsun...Allah yolunu kazancını açık etsin ..nice mühendisler var hala pratiğe geçememiş ezberden çalışmaya çalışan sonra gidip isg uzmanı olan ,nice ustabaşı var inanın b sınıfı uzmanı cebinden çıkarır bu iş görebilene,akıl yürütebilene kolayına kaçmayana ala..
sözlerim ortayadır kimse üstüne alınmasın,benim amacım burada piyasada kendimizi hakkımızı ezdirmemek belki feyz alınarak düşük ücretlere tav olunmaması gerektiğinin vurgulanması
herkese hayırlı işler güçler:)

Evet, tabi ki nice ustabaşılar var ki dediğiniz gibi uzmanı cebinden çıkarır elbet... Konu istemeden de olsa farklı bir yöne kaydı ancak bazı gerçeklerin de dile getirilebilmesi açısından iyi de oldu. Mesleği ne olursa olsun işini iyi yapana herkes saygı duyar. İş Güvenliği sektöründe birbirimize destek olmalıyız. Dediğiniz gibi piyasada kendimizi maddi ve manevi ezdirmemeliyiz. Düşüncelerinize aynen katılıyorum...
Selamlar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.