Tmgd Danışmanlık Ücreti Ne Kadar ?

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
sınav kurs veren işletmelrin anlattıgı gıbı gercekten zormu .
ilginiz icin tesekkur ederım şimdiden ..
Evt zor çünkü kursta size öğretilen tek şey iki cilt yaklaşık 1300 sayfa kitabı nasıl kullanacağınız ve bir ay sonra sınav oluyor. Birçok arkadaş yığılma olacak bu kadar fazla sayıda kursla diyor fakat sınav hiç düşünülmüyor. Kitap açık bir sınav değince iştahları kabartıyor bu kitaplar lisede kopya çektiğimiz kitaplar değil ki çok ama çok iyi hazırlanmak gerek sınava yoksa ne zaman nede çaban yetmiyor. Ayrıca söylenenlere göre sınav da başarılı olanların yüzdesi yüzde altı. Sanırım bu kadarı bile yeterli sorunuza cvp olarak

serdar ertürk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
TMGD Devlet tarafından istihdam yaratmak maksadı ile oluşturulmuş bir sertifika programı değildir. Öncelikle bunu idrak etmek gerek, Devlet, verdiği taahhütler çerçevesinde sözünü yerine getirebilmek maksadı ile uluslararası yaptırıma muhatap kalmamak adına Karayollarında Güvenli bir şekilde sevkiyatı ilke edinmiştir. Bu çerçevede kişilerin öncelikle bunu istihdam kapısı olarak görmemeleri önemlidir. Yasaları inceleyin, atacağınız her imza sunacağınız her belge, yasalar karşısında en az 10 sene peşinizden gelecektir. Fiyatlandırmaya gelince o da tamamen yoğurt yemek şekline bağlı. Kimisi der 300 TL kimisi der 10000 TL ikisine de helal olsun. Ancak unutulmamalıdır ki. Olumsuz bir durumla karşılaşıldığında Hakim ve savcılar iki TMGD' ye de sadece gülümser..
Saygılarımla.

kesinlikle katılıyorum ..
tıpkı şu anda isg uzmanlarının aldıkları risklerin yanında çok komik bedellerle çalıştıklarının farkında olmamasını anımsatıyor.

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Semih bey, ben 2010 yılından bu yana danışmanlık sektöründe çalışıyorum. Yeni bir durum değil. TMGD apayrı bir alan ve ek iş olarak görülmemeli diye düşünüyorum. Hatta bir insan beş işte çırak olacağına bir işte usta olmalı. Ama Türkiye ' de bir danışman elini atabildiği kadar uzağa atmak zorunda kalıyor. Bir de şunu düşünün; ben TMGD kursunda 2 ciltlik kitaptan soruların nasıl cevaplanacağını öğrendim. Tank sorusunu çok güzel çözüyorum. Cidden :) Ama orada kapak sayısı filan var. Harbiden bir tankere 100 metre yaklaşmışlığım yok. Şaka bir yana, işi bilen danışmanın yanında asistan olup biraz toz yutmak da gerekiyor. Yani yetişene kadar.
Son olarak, Madem ki bu alanda bu kadar aklınız karışıyor. Size başka bir sınava girmenizi tavsiye ederim. Yine resmi kurum yapıyor(tpe) ve uzman sayısı 1000 den az ve sınavları sık yapılmıyor. ( Başarı yine %20 'lerde ve bu seneden sonra 2017 de yapılacak ve alan sınırlamasına gidilecek. Daha kolay iş bulursunuz. Ve sektör oturmuş. Az çok içinde bulunduğum için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ben de son şansımı bu sene değerlendireceğim o sınavda. Sürçü lisan ettiysek affola. Başarılar...
Kerem bey bahsettiğiniz sınavı biraz açarmısınız hangi konuda sınava girmemizi tavsiye ediyorsunuz

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
nacizane fikrimi söylemek istedim bu yorumları okuduktan sonra bende 3 ekim sınavına girdim sonuç bekliyorum. 11 binin üzerinde kişi başvurdu ekim sınavına ve aralıktada daha fazla olucak. 2018 e kadar çoğu firma yasal yükümlülükten muaf ve 2018 e kadar tahmini kaç adr uzmanı olur bilmiyorum ama gördüğüm 2-3 bin lik teklifler aşırı fazla arkadaşlar. neticede yukarda bir arkadaşımda söylemiş hiç sektör bilgisi olmadan da sadece ekmek kazanmak için bu belgeyi alıcak insanlar var eğer siz 3 bin tl fiyat çekerseniz ne yazık ki üzülerek söylüyorum 2 bin tl fiyat veren olucaktır bin tl deseniz 750 ye yaparım abi diyen olucaktır. İsg nin suanki durumuda buna bir örnek ben böyle düşünüyorum 2018 e kadar gereğinden fazla adr uzmanı olucak ve buda ücretle yapılan rekabeti ne yazıkki arttırıcak benm fikrim budur.
Emre bey bu sizin düşünceniz eğer siz yapacağınız işin sorumluluklarının farkında olarak davranmazsanız bizleride amele gibi görmeniz çok normal ayrıca karşınızda çok ciddi firmalar olacak köşe başı amele pazarları değil karamsar olmayın önemli olan donanım kazanmanız buda elinizde

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sadece bakanlık listesinde adı olan TMGD arkadaşlarımızın aralarında mesleki iletişimleri için ADR-TMGD isimli kapalı facebook grubu oluşturduk ilgilenen arkadşlar için bilginiz olsun.
Metin bey şuan hali hazırda çalışan bir TMGD varmı nasıl iletişim kurabiliriz

Emre Yılmaz 35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Emre bey bu sizin düşünceniz eğer siz yapacağınız işin sorumluluklarının farkında olarak davranmazsanız bizleride amele gibi görmeniz çok normal ayrıca karşınızda çok ciddi firmalar olacak köşe başı amele pazarları değil karamsar olmayın önemli olan donanım kazanmanız buda elinizde

ilknur hanım burda fikrimi belirttim keza bugün ki görüşmelerimde 7 8 bin tl teklif verenlerde olmuş yani herkesin kendi fikridir bu yani her tmgd uzmanı sektörde değil ki evde oturan işşiz mezun arkadaşlarımızda aldı bu belgeyi en basitinden bin tl den 5 firma 5 bin tl hadi kdv yi fln katmadım yani bunlar bazı insanlar için büyük paralar piyasa bu yüzden düşücek zaten onu demek istedim yukarda amelelik olarak algılamayın ne yazıkki bi sabit ücretlendirme yok buda bu sektöre zaten en büyük darbeyi vurucak biraz anlayışlı okumak lazım saygılarımla..

Emre Yılmaz 35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar bu iş arap saçına dönmüş durumda ilk belgeyi alan TMGD ler ile görüşüyorum hepsi bırakmış durumda iş yapan yok.
Fiyatları duyunca inanın yapılacak iş değil ben kendim 350 tl ye fiyat teklifi veren duydum !!! durum içler acısı gerçekten TMGD sayısı artınca ne olacak dersiniz;
ben söyliyim bu işi aylık 100 tl ye kadar düşer. Yeni kursa başlayacak arkadaşlara tavsiyem önce iyice araştırın iş durumu vs bir bakın piyasaya derim.

Herkes gibi güzel hayallerle gittik kursa verdik paraları şimdi ne oldu TMGD kucağımızda kaldı çalışan arkadaşlar varsa buyursunlar yazsınlar şanslı olan kişiler varsa 1000 de 1 kişi belki çıkar.

Herkes hakkında hayırlısı olsun.

kesinlikle katılıyorum yani ne yazık ki durum bu hali alıcaktır. tabi 2018 e kadar sınavı geçen arkadaşların sayısıda hesaba katılmalı yani biz ne dersek diyelim bugün bazı değerli arkadaşlarımın söylediği (ki benimde gönlümden geçen rakamlar bunlar) hayal olucak bugün izmirde bende 2 firmayla görüştüm. Bazı belge sahipleri biz TMGD firmasıyız profesyoneliz ayağına 5000-7000 tl lik teklifler çekmişler bizzat kimya mühendisinin ağzından duydum bunu böyle bişey yok arkadaşlar kişisel baktığımız sürece asla doğru analiz yapamayız. Sadece tmgd yi belgeyi faaliyet belgesi sahibi firmalara bakıpta fiyat şöyle olsun böyle olsun diye bişey yok evde oturan üniversiteli kaç arkadaşımız başvurmuştur almıştır bu belgeyi kimbilir tabiki alsınlar onlarda ekmek kazansın ama bu iş serbest piyasada yani adam derse ki ben 500+kdv ye 5 firma alırım 2.5 milyar yada her neyse kazanırım buna ne kadar kızılabilir ne kadar uyarılabilir tartışmak lazım herkesin durumu kazancı beklentisi farklı.

Metin Bahadır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Metin bey şuan hali hazırda çalışan bir TMGD varmı nasıl iletişim kurabiliriz

İlknur hanım elbette Hali hazırda aktif çalışan TMGD var. öyle olmasaydı burası ve diğer forum ve platformlar dolar taşardı. TMGD arkadaşlarımızın hepsi lisans mezunu eğitimli olduklarından internet ve sosyal platformları da çok iyi kullanıyorlar.bugun itibarıyla bakanlık sitesinde sertifika sahibi sayısı TMGD 1928 kişidir. kasım sonuna kadar Ekim sınavında belge alan arkadaşlarda eklenecek. sizce bütün internette gezdiğiniz bütün platformlardaki arkadaşların sayısı kaçtır. mesela TMGD lerin iş ilanı bıraktığı bir site var. ilk ilan 18 nisan 2015 te verilmiş halen kayıtlı olan kişi sayısı 411 .. diğerleri nerde peki.. yani sektör biraz gizemli açıkçası.. kimse çıkıpta ben TMGD olarak çalışıyorum demiyor forumlarda..örnekleme yapmak gerekirse, şahıs ismi vermek doğru olmaz. ama firma ismiyle söyleyebiliriz mesela; kayalar hammadde, Kayalar boya fabr. tibet kozmetik , hayat gıda ,toyoytetsu dan oluşan beş ayrı firmaya bir TMGD halen aktif olarak bakıyor ve çalışıyor.. bunu internetten herkese açık bilgilerden öğrenebilirsiniz. isterseniz özelden linkte verebilirim. Yani aktif çalışanlar buralarda değil zannımca.. Ama ben en kısa zamanda işe başlayarak çalışacağım diyorsak işte o zaman ücret konusu önemli oluyor.ve sonuçta bütün forumun özeti gibi olacak ama bakanlık bir fiyat ( Minumum- Maksimum) tarifesi açıkayıp zorunlu tutuncaya kadar maalesef herkesin bir Fiyatı var ve biz onları konuşmaya devam edeceğiz galiba.

Serdar Kınay

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Aslında 1 tmgd 5 firmaya değil 1 firmaya bakabilmeli.O zaman ne kimse 500 tl fiyat verebilir ne de çok fazla tmgd oldu denebilir.Sözleşme ortalamaları da en az 2000 ila 4000 arası birşey olur.Devlet bu 5 şartını kesinlikle incelemesi lazım.

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ilknur hanım burda fikrimi belirttim keza bugün ki görüşmelerimde 7 8 bin tl teklif verenlerde olmuş yani herkesin kendi fikridir bu yani her tmgd uzmanı sektörde değil ki evde oturan işşiz mezun arkadaşlarımızda aldı bu belgeyi en basitinden bin tl den 5 firma 5 bin tl hadi kdv yi fln katmadım yani bunlar bazı insanlar için büyük paralar piyasa bu yüzden düşücek zaten onu demek istedim yukarda amelelik olarak algılamayın ne yazıkki bi sabit ücretlendirme yok buda bu sektöre zaten en büyük darbeyi vurucak biraz anlayışlı okumak lazım saygılarımla..
Tşk ederim ama bizlerin düşünceleri söylem va davranışlarımız da çok önemli. Ben işsiz olan arkadaşlarımın üzüntüsünü en derinlerde yaşıyorum bu konuda evt çaresizlik her şekilde çalıştırır insanı bu platformu belki işverenlerde takip ediyordur bu nedenle söylemlerimize dikkat edelim dedim saygılar

Meryem betül öz şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
merhabalar;
bir yakınım 5 gün önce sınava girdi. o kadar güzel anlattı ki bana hemen araştırmaya başladım. güzel anlatmasının en güzel sebebi yakın bir arkadaşının >20000 ücret ile çok büyük bir firmaya danışmanlık yapmasıydı. birkaç eğitim firması ile görüştüm ballandıra ballandıra anlatılıyor tabi. ilk firmanızı biz bulucağız bile diyenler var. artık eğitime yazılmaya karar verirken. sitede sertifikayı alanların listesini gördüm 1900 kişinin 1400 tanesinin mail adresi vardı hepsine mail attım. su an ilk kısım dönmeye başladı. çoğu boşa para ve emek modunda..
sertifika alanların listesine nerden bakabiliyoruz

İlknur yasavul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İlknur hanım elbette Hali hazırda aktif çalışan TMGD var. öyle olmasaydı burası ve diğer forum ve platformlar dolar taşardı. TMGD arkadaşlarımızın hepsi lisans mezunu eğitimli olduklarından internet ve sosyal platformları da çok iyi kullanıyorlar.bugun itibarıyla bakanlık sitesinde sertifika sahibi sayısı TMGD 1928 kişidir. kasım sonuna kadar Ekim sınavında belge alan arkadaşlarda eklenecek. sizce bütün internette gezdiğiniz bütün platformlardaki arkadaşların sayısı kaçtır. mesela TMGD lerin iş ilanı bıraktığı bir site var. ilk ilan 18 nisan 2015 te verilmiş halen kayıtlı olan kişi sayısı 411 .. diğerleri nerde peki.. yani sektör biraz gizemli açıkçası.. kimse çıkıpta ben TMGD olarak çalışıyorum demiyor forumlarda..örnekleme yapmak gerekirse, şahıs ismi vermek doğru olmaz. ama firma ismiyle söyleyebiliriz mesela; kayalar hammadde, Kayalar boya fabr. tibet kozmetik , hayat gıda ,toyoytetsu dan oluşan beş ayrı firmaya bir TMGD halen aktif olarak bakıyor ve çalışıyor.. bunu internetten herkese açık bilgilerden öğrenebilirsiniz. isterseniz özelden linkte verebilirim. Yani aktif çalışanlar buralarda değil zannımca.. Ama ben en kısa zamanda işe başlayarak çalışacağım diyorsak işte o zaman ücret konusu önemli oluyor.ve sonuçta bütün forumun özeti gibi olacak ama bakanlık bir fiyat ( Minumum- Maksimum) tarifesi açıkayıp zorunlu tutuncaya kadar maalesef herkesin bir Fiyatı var ve biz onları konuşmaya devam edeceğiz galiba.
Çok tşk ederim linki verirseniz sevinirim ve bende sınavı ekimde kazandım ve sertifikam geldiği anda çalışmaya başlıcam bu nedenle ulaşmaya çalışıyorum aktif arkadaşlara

Meryem betül öz şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Şu an şirketlerle görüşme yapıyorum kimsenin yönetmelikte haberi yok ve herkesin dilinde bi 2018 mevzusu var herkes diyor biz 2018 de başlıcaz yetkiliye anlatıyorum sizin su sebepten dolayı 30.06.2015 de başladı diye ama kimse kabul etmiyor acilen bence bakanlık el atmalı olaya
bakanlığa nasıl duyuracağız sesimizi...:(

bilal hızal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Efendim diyelim ki, taşırken etikette, ambalajda problem var, sadece 1 kere 1000 tl ödeyip 1 yıl ADR den muaf yaptınız firmaları maşallah.
Mevzuaten denetlemelerde verilecek cezalardan bahsediyorum. Bunu vaka başına cezai yaptırım olarak algılamayın. Vakalarda da uygulanacak cezai bedeller genelgede ayrıca yayınlanmamış.

Gökhan BAHÇEBAŞI

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
TMGD

Özgür Bey 'den özür dileyerek cevaplamak istiyorum. Semih Bey TMGD olduktan sonra ilanlara başvururum diyorsanız, iş bulmanız zor. Ben de iki hafta evvel sınavı itirazla verdiğimi öğrendim. TMGD olalı iki hafta oluyor açıkçası.Yine de durum bariz. Oturmamak gerekiyor. Danışmanlık firmaları TMGD alıyor ama enteresan kriterler koyuyorlar. Kariyer sitelerine ilan veren ''Lojistik mezunu olma şartı koyan'' lojistik firması da var. Kimyager veya çevre mühendisi arayan danışmanlık firması da... Hatta İSG uzmanı ve TMGD bir arada arayan var. Yani iki işi üç işi bir arada yap diyor firma. Benim iki haftalık zaman diliminde gördüğüm şu; danışmanlık firmanızı kuracaksınız ya da danışmanlık sektöründeyseniz pazarlama birimini bu işe yönlendireceksiniz. Çıkıp iş arayacaksınız. Patronunuz varsa iyi huylu danışmanlık firması olan ikna da edebilirsiniz kredibilite açısından vs...vs...vs...
Kerem bey bu solediklerinize sonuna kadar katiliyorum ben cevre muhendisiyim ve danismanlik firmalari 2. 3. Kisi almaktansa onlara verecegim ucretin bir tik fazlasini tek bir kisiye veririm diye dusunuyolar mesela is guvenligi uzmanina 2bin tl cevre muhendisine 2bin tl ayri ayri vermektense tek 1muhendis alip ona 3bin tl veririm diye yaklasiyorlar bu yuzden sadece TMGD isini yapmak isteyenler pek umutlu olmasin derim

NURCAN KİSA

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben danışmanlık firması ile konuştum KİMYAGER değilseniz hiç almayın dedi.Kimse iş bulamıyor yazmışlar.
Gerçekten bu kadar mı yani , pedagojik formasyon sertifikası gibi herkese ver herkes alsın, sınırsız kontenjan oldu bunda da mı aynısı olur ? Bu kadar basit mi yani sen para yatır her şeye ama sonuç başa dön.

Merih Pişbin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar iş olanağı nasıl peki ? Firmaların bu yönde bir talebimi oluyor yani bu yönde ihtiyacı olan firmalar bir iş havuzumu oluşturuyor. Yoksa biz firma ziyareti yapıp iş mi arıyoruz nasıl oluyor ?

ekim 2015 de sertifikamı aldım. Hala iş beklentisi içindeyim. Konu ile ilgili hiçbir yerde iş ilanı yok. (kariyet, yenibiriş, vs....)

hamdd

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İyi günler, Ekim 2016 da ki sınava gireceğim. Temmuz 11 de kurs var. 2-3 hafta önce Çevre danışmanlığını yaptığımız tesise yapılan TMGD tekliflerini gördüm. Yapılan dört teklif 500-750-1000-1750 tl idi tabi ki firma 500 tl ye verdi danışmanlığı. Ayrıca işletmeler sürekli TMGD arıyor. Kariyernetten bilmem nerden iş falan bulunmaz. Gidin OSB ye firmaları ve OSB müdürlüğünü ziyaret edin. İllaki bir şeyler bulursunuz. Ayrıca hastanelerde TMGD arıyor haberiniz olsun.

levent böyükçam

Üye
TÜİSAG Üyesi
İyi günler, Ekim 2016 da ki sınava gireceğim. Temmuz 11 de kurs var. 2-3 hafta önce Çevre danışmanlığını yaptığımız tesise yapılan TMGD tekliflerini gördüm. Yapılan dört teklif 500-750-1000-1750 tl idi tabi ki firma 500 tl ye verdi danışmanlığı. Ayrıca işletmeler sürekli TMGD arıyor. Kariyernetten bilmem nerden iş falan bulunmaz. Gidin OSB ye firmaları ve OSB müdürlüğünü ziyaret edin. İllaki bir şeyler bulursunuz. Ayrıca hastanelerde TMGD arıyor haberiniz olsun.
hamdi bey.
özetle TMgd piyasa ücretlerini sizden öğrendik .teşk.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.